Przebarwienia skórne to jeden z najbardziej znienawidzonych skutków starzenia się skóry. Najczęściej plamy pojawiają się po 35 roku życia, głównie na twarzy i zwykle u kobiet. Ich etiologia jest przeróżna, a leczenie bywa żmudne i długotrwałe. Ale na szczęście dziś – możliwe. Jak rozjaśnić lub usunąć plamy?
Jak powstają przebarwienia?
Skąd się biorą przebarwienia? To hiperpigmentacja, czyli nadprodukcja melaniny w skupiskach, które tworzą plamki i plamy. Jakie są rodzaje przebarwień?
1. Piegi, charakterystyczne dla jasnych fototypów skóry.
2. Przebarwienia posłoneczne, wynikające z nadmiernej ekspozycji na działanie promieniowania UV, które występują najczęściej przy ciemnych fototypach (oliwkowych karnacjach, charakterystycznych dla krajów śródziemnomorskich).
3. Melasma ciążowa (ostuda), czyli przebarwienia hormonalne, których pojawienie się związane jest z gwałtownymi zmianami gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety.
4. Wynikające z uszkodzenia naskórka, pozabiegowe, blizny potrądzikowe lub np. wąsik w miejscu poddawanym depilacji woskiem.
5. Plamy soczewicowate, zwane plamami starczymi lub wątrobowymi, które pojawiają się na twarzy oraz dłoniach czy dekolcie i wynikają z wieloletniej ekspozycji na słońce.
6. Tzw. kawa z mlekiem, czyli przebarwienia, z którymi niektórzy z nas się rodzą. Mają często rozległy rozmiar na twarzy lub ciele i ciemnieją pod wpływem słońca.
Co sprzyja powstawaniu wszystkich rodzajów przebarwień? Ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia skóry filtrem, palenie papierosów, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zmiany hormonalne, urazy skóry, uszkodzenie DNA komórek skóry, wysokie temperatury. Ostatnie badania dowodzą, że przebarwienia powstają także w miejscach, które nie są eksponowane, ale w wyniku uszkodzenia komórek bardzo wysokimi temperaturami, np. na czole pod czapką.
Bez plamy
Jak i czym usunąć przebarwienia? Najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa, o czym rozmawialiśmy w live z Dr Ivaną Stanković i Dr Wojciechem Drzazgą z Kliniki Dermea kilka dni temu na instagramie. Dermatolog oceni jaki to rodzaj zmian i dopasuje odpowiednią technologię do ich rozjaśnienia lub usunięcia. Najważniejsze, żeby przygotować się na to, że nie ma zabiegów, które pojedynczo przynoszą spektakularne efekty. A także na to, że rozjaśnianie przebarwień wymaga czasu i poświęcenia uwagi.
Pierwszym sposobem leczenia przebarwień jest fototerapia. Jak np. zabieg laserem tulowym, który wczoraj testowałam i z przyjemnością opiszę w osobnym poście. Plamy dobrze współpracują także z IPL-em. Genialnym i od lat polecanym przez najlepszych dermatologów sposobem na ich usunięcie jest peeling Cosmelan lub Dermamelan firmy Mesoestetic. A następnie kontynuacja leczenia kremem Cosmelan 2 stosowanym codziennie, przez cały rok. Opcjonalnie fantastyczne efekty daje zabieg Dermapen 4, ktory jak zapewnia dr Ivana Stankvić jest doskonałą metodą leczenia przebarwień różnego pochodzenia. I w zależności od ich rodzaju mikronakłuwanie odbywa się na różnych głębokościach z jednoczesnym wtłoczeniem substancji aktywnych. A najnowszą metodą jest kwas traneksamowy stosowany miejscowo. Niezbędne są też kosmetyki z retinolem, kwasami, inhibitorami tyrozynazy, a także komórkami macierzystymi, ceramidami, witaminą C. I last but not least – ochrona przeciwsłoneczna SPF 50+. Bez niej nie ma mowy o skutecznym leczeniu przebarwień, bo plamy wracają pod wpływem promieniowania UV jak bumerang.
Anti-Wrinkle SD Advanced Plus StrivectinVectin
Co prawda kosmetyk ten został stworzony pierwotnie do leczenia rozstępów, ale ze względu na genialne działanie substancji aktywnych, okazało się, że po 2 tygodniach wygładza zmarszczki. Jak to możliwe? Stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Jaki to ma związek z przebarwieniami? Według badań plamy powstają w miejscach uszkodzenia naskórka, w których jest zmniejszona zawartość kolagenu. W kultowym kremie StriVectin znalazły się: tripeptyd miedziowy, fermentator soli morskiej oraz nawilżający wyciąg z lilii białej. I słynny kompleks NIA-114. Jak działa? Totalnie wygładza skórę i wyrównuje jej powierzchnię oraz koloryt.
Wrinkle Texture Repair 0,5% Retinol Zo Skinhealth
Retinolu nie da się pominąć w temacie rozprawienia się z przebarwieniami. Powód? Złuszcza, rozjaśnia, wyrównuje koloryt, wygładza, rozświetla i stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Słowem: retinol to źródło odmładzania, leczenia trądziku i nierównomiernego kolorytu cery. Skóra go kocha! Oczywiście preparat ZO SkinHealth nakłada się na noc, za to w dzień zabezpiecza się bardziej podatną na promieniowanie UV skórę kremem z wysoką fotoprptekcją (SPF 50). Jest to jeden z najciekawszych kosmetyków z retinolem i występuje w trzech różnych stężeniach. Obiecuję o retinolu zrobić osobny wpis i wtedy się rozwinę. Ale najważniejsze, żeby skórę stopniowo do retinolu przyzwyczaić. Stosować co 2-3 dni i zaczynać od niższych stężeń.
Radiance Glow Daily Vitamin C Gel Cream REN
Jeśli retinol jest przypisany nocy, to witamina C jest najlepszym wspomaganiem dla cery z hiperpigemntacją w ciągu dnia. Ma żelową, lekką konsystencję. Zawiera wyciąg z tary peruwiańskiej, który rozpromienia cerę i witaminę C oraz magnez. Skóra jest po jego użyciu świeża i promienna. Dlaczego? Witamina C działa momentalnie dodając blasku. Wymiata wolne rodniki tlenowe, które powodują szarość i tzw. „zmęczenie” na twarzy. A na dodatek działa długofalowo przeciwzmarszczkowo.
C-Scription Brightening Serum Dr. Brandt
Serum rozjaśniające z witaminą C – jednym z najsilniej działających przeciwutleniaczy, jest wspaniałym wspomaganiem w leczeniu plam i hiperpigmentacji. Zawiera witaminę C w formie 20% askorbinianu THD o działaniu rozjaśniającym, wygładzającym i ujędrniającym. To pochodna witaminy C rozpuszczalna w olejach, a samo serum ma dość gęstą, bogatą konsystencję. Oprócz wit. C preparat zawiera także 4% Kompleks heksylorezorcynolu, który celuje w produkcję melaniny i rozjaśnia przebarwienia. A także ekstrakt z planktonu o działaniu wyrównującym koloryt i zmniejszającym plamy. A poza tym można w nim też znaleźć ekstrakt z kawioru limonkowego, który jest źródłem kwasów AHA. Złuszczają i rozjaśniają skórę.
Serum Złuszczające z kwasem migdałowym Pure Clochee
Kwas migdałowy jest jednym z najłagodniejszych, polecanych kwasów do stosowania w pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Złuszcza skórę w bardzo subtelny sposób (w przeciwieństwie do kwasu salicylowego czy retinolu) i reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum i łagodząc trądzik. Ten składnik warto też pochwalić za działanie wyrównujące koloryt naskórka i zmniejszający widoczność plam i przebarwień. I jeśli ma się ochotę postawić na domowe spa lub gabinet, to właśnie kwas migdałowy jest odpowiednim składnikiem, po który się powinno sięgać.
Nawilżający Emu-Żel do twarzy BasicLab
Skąd na liście kosmetyków przeciw przebarwieniom znalazło się serum nawilżające? Zaburzenie lub podrażnienie bariery naskórka też może być przyczyną powstawania przebarwień. Dlatego podczas jesiennej kuracji odświeżającej koloryt w przerwie pomiędzy rozjaśnianiem i złuszczaniem warto pomyśleć także o nawilżeniu i odżywieniu. Emu-żel zawiera 4% ektoinę, która przywraca optymalne nawilżenie skórze odwodnionej. A także aminokwasy: argininę i serynę, które wzmacniają barierę hydrolipidową. Arginina jest humektantem znanym z łagodzenia podrażnień i przyspieszania gojenia ran. w serum znajduje się też beta-glukan, który stymuluje skórę do regeneracji i jest polecany do stosowania przy cerze odwodnionej i zaczerwienionej. A ceramidy chronią przed utratą wilgoci i działają jak cement międzykomórkowy. Słowem: to serum wzmacnia, nawilża, zapobiega odwodnieniu. Warto je mieć na swojej półce w łazience i sięgać kiedy skóra jest w gorszej kondycji.
Krem z komórkami macierzystymi Cell-Skin Matis
Stres, kortyzol wydzielany w sytuacjach kiedy jesteśmy zdenerwowani może wywoływać reakcje alergiczne, zmienić skórę w reaktywną i podatną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. A także zaburzać naturalną barierę skóry. Światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne takie jak monitory smartfonów czy komputera, może głęboko wnikać w skórę i ją uszkadzać. Efekt? Hiperpigmentacja, przebarwienia i stany zapalne. Odbudowujący krem na dzień i na noc Cell-Skin zawiera roślinne komórki macierzyste, które wpływają pozytywnie na te występujące w skórze. Ma przyjemną kremową konsystencję, ale nie obciąża skóry. Zawiera ekstrakt z szarotki, który hamuje degradację kwasu hialuronowego. Dzięki temu pozostawia skórę w lepszej kondycji i chroni barierę naskórka.
Krem na noc przeciw przebarwieniom Vinoperfect Caudalie
Genialny produkt Vinoperfect – Dark Spot Glycolic Night Cream działa silnie odżywczo. Zawiera olej z pestek winogron wzmacniający barierę hydrolipidową, winiferin, redukujący widoczność przebarwień. A także masło shea, pantenol, skwalan. Oprócz porcji substancji odżywczym, w kremie tym są także kwas glikolowy o działaniu delikatnie złuszczającym, papaina złuszczająca i wyrównująca koloryt skóry. A także arginina i kwas hialuronowy, które zapobiegają utracie wody z naskórka i poprawiają poziom nawilżenia. Czyli krem nawilża, odżywia, wywołuje mikrozłuszczanie i rozjaśnienie plam, w czasie snu. Istny geniusz. A przy tym jest przemiły w dotyku. Uwielbiam!
1 Comment
Pingback: Regeneracja skóry po zimie - No Stress Beauty