Skóra z tendencją do łojotoku jest bardzo chmieryczna. Bywa podatna na powstawanie zaskórników, mogą pojawić się na niej krostki i stany zapalne. Często doprowadza swoich właścicieli do pasji. Jak o nią dbać, co robić, żeby ograniczyć świecenie się i co warto o niej wiedzieć?
Świecąca się skóra
Błyszczenie się twarzy po pięciu minutach od umycia, widoczne, rozszerzone pory i zaskórniki, gdzie nie gdzie krostki i stany zapalne. Tak w telegraficznym skrócie można by opisać cerę tłustą i mieszaną.
Ale czy to wszystko co można o niej powiedzieć? Niekoniecznie. Jak każda skóra może mieć ona tendencję do podrażnień, bywać wrażliwa na zmiany pór roku, wody czy klimatu, a także ulegać procesom starzenia. Cera tłusta, mieszana i z tendencją do trądziku „pojawia się” w okresie pokwitania i wbrew pozorom zostaje z nami przez resztę życia. Choć pod wpływem gwałtownego spadku hormonów w organizmie kobiety w okresie okołomenopauzalnym skóra tłusta może zmienić się w mieszaną, a mieszana – w normalną. Rzadko zdarza się, aby skóra tłusta zmieniła się w suchą.
Co nie zmienia faktu, że niezależnie od wieku może być przesuszona, bariera hydrolipidowa ulec uszkodzeniu, a skóra podrażnieniu. I bardzo często jest to spowodowane błędami w pielęgnacji. Zwykle zbyt intensywnym i zbyt częstym myciem i oczyszczaniem skóry lub przesuszeniem jej substancjami aktywnymi.
Pielęgnacja szyta na miarę
Jakie są najważniejsze przykazania dotyczące pielęgnacji cery mieszanej, tłustej lub trądzikowej? Oczyszczanie, nawilżanie, regulacja pracy gruczołów łojowych wydzielających sebum. Nie bez znaczenia jest też działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i złuszczające. Natomiast nadmiar oczyszczania, peelingowania czy traktowania skóry aktywnymi substancjami przeciwtrądzikowymi (lub przeciwłojotokowymi) może wywołać tzw. efekt z odbicia. Czyli? Gruczoły łojowe dostając sygnał o przesuszeniu, uskutecznią jeszcze bardziej inetnsywną produkcję sebum. Nadmiar sebum oznacza: rozszerzone pory, świecenie się twarzy, blokowanie się i czopowanie ujść mieszków włosowych – powstawanie zaskórników i wyprysków. I często taka sytuacja wynika właśnie ze zbyt intensywnego oczyszczania.
Szukając odpowiednich dla cery mieszanej i tłustej preparatów, warto wybrać te apteczne. Nie zawierają zbędnych substancji zapachowych, które mogą podrażniać. Za to mają szyte na miarę potrzeb takiej skóry składniki aktywne, które łagodzą występowanie niedoskonałości, przyspieszają ich gojenie a także zapobiegają powstawaniu kolejnych. Taką linią jest pielęgnacja Sebiaclear SVR.
Łagodne oczyszczanie
W jaki sposób i czym myć i usuwać makijaż ze skóry mieszanej i tłustej? Nie ma lepszych dla takiego typu cery produktów niż płyny micelarne. Dlaczego? Micele to kuliste cząsteczki, na których znajdują się mikroskopijne kuleczki o ładunku przeciwnym do sebum, brudu i tłuszczu. Działają więc na resztki kosmetyków, makijażu i łoju jak magnes. Ale micele to substancje powierzchniowo czynne – trochę jak mydło czy żel, dlatego należy je zmyć wodą.
Do demakijażu stosuję Physiopure SVR. A następnie spłukuję i sięgam po żel do zmywania wodą. Moja skóra jest tłusta, a bywa mieszana i nie lubi żadnych zapachowych wymysłów, jak toniki, esencje czy lotiony. Płyn micelarny SVR jest niemal bezzapachowy. Nie podrażnia nawet wrażliwej skóry na powiekach, a usuwa dokładnie makijaż. Niezwykle ważne w przypadku cery mieszanej i tłustej jest mycie lub oczyszczanie skóry dwa razy dziennie. Powód? Nadmiar nagromadzonego po całym dniu lub całej nocy sebum, resztka kosmetyków do pielę©nacji, zrogowaciały naskórek, kurz i brud zatykają ujścia mieszków włosowych, co może powodować powstawanie zaskórników. Przy takiej tendencji raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie warto położyć peeling z kwasem (mlekowym, salicylowym, migdałowym, czy glikolowym), w postaci serum lub peelingu. Złuszczając regularnie skórę wyrównuje się jej powierzchnię, odświeża koloryt naskórka i zapobiega powstawaniu niedoskonałości.
Serum przeciw niedoskonałościom
Jak sobie radzić z błyszczącą skórą? Genialnie sprawdza się produkt redukujący niedoskonałości, które jednocześnie zapobiega powstawaniu zmarszczek i zmniejsza blizny i ślady po trądziku Serum Sebiaclear SVR. Sprawdza się do pielęgnacji cery tłustej i wrażliwej. Polecane jest do pielęgnacji skóry z trądzikiem wieku dorosłego. Zmniejsza ilość zaskórników i ślady potrądzikowe, obkurcza rozszerzone pory i wygładza. A przy tym nawilża skórę i chroni przed zanieczyszczeniami. Zawiera kombinację dwóch aktywnych składników przeciwtrądzikowych 14% glukonalaktonu i 4% niacynamidu. regulują pracę gruczołów łojowych i zwężają pory. Ale w Serum Sebiaclear są także substancje przeciwzmarszczkowe: składnik retinoidopodobny i kwas hialuronowy. Kosmetyk zawiera też kompleks, który chroni skórę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Dzięki temu produkt zapobiega nawrotowi zaskórników i niedoskonałości.
Serum Sebiaclear SVR ma jedwabistą strukturę i jest niesamowicie wydajnym produktem. Jedna pompka wystarcza do aplikacji na powierzchni całej twarzy. Preparat bardzo przyjemnie pachnie, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej powierzchni. Dla cery mieszanej może być zbyt lekki, wówczas warto go łączyć z kremem. Ale dla tłustej jest idealną bazą pod makijaż i wystarczającym kosmetykiem do porannej pielęgnacji. Pozostawia skórę nawilżoną, ale o matowym wykończeniu.
Żel korygujący
Genialnym duetem dopasowanym do Serum Sebiaclear SVR jest Active Gel Sebiaclear SVR. Redukuje trądzik: grudki zapalne, krostki, zaskórniki, zmniejsza blizny potrądzikowe. Efekty działania tego dermokosmetyku widać już po 7 dniach. Skóra mniej się błyszczy, ma bardziej jednolity koloryt. Znikają czerwone i brązowe ślady. Produkt ma nową, żelowo-kremową konsystencję. I jest idealny dla cer mieszanych i tłustych. Pomimo, że nawilża, nie pozostawia tłustego, lepkiego filmu na powierzchni twarzy. Nie roluje się, ani nie pozostawia białych śladów na skórze. Czym różni się od wcześniejszego kremu Sebiaclear Active? Jego konsystencja jest lżejsza, a formuła w 90% naturalna.
Active Gel Sebiaclear zawiera 14% glukonolakton pochodzenia naturalnego, który jest polihydroksykwasem (PHA). Co to oznacza w praktyce? Wykazuje działanie złuszczające. Odblokowuje pory, wygładza powierzchnię skóry, redukuje zmiany trądzikowe. Ma skuteczność porównywalną z kwasem glikolowym, ale większość skóry lepiej go toleruje. Oprócz niego w żelu jest też jedna z form witaminy B3, czyli 4% niacynamid. Działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco na przebarwienia. Wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka. Po nałożeniu na twarz, pozostawia uczucie nawilżenia i matową powierzchnię. Można więc go nosić z powodzeniem pod makijaż.
Łącząc tych kilka elementów: łagodnego, ale dokładnego oczyszczania dwa razy dziennie z pielęgnacją ukierunkowaną na regulację pracy gruczołów łojowych, uspokoi się wydzielanie łojotoku, zmniejszy tendencję do rozszerzonych porów i niedoskonałości. Jeśli serum w połączeniu z żelem są dla skóry zbyt dużą dawką, można je stosować raz dziennie, albo na noc nakładać bogatszy krem. Skóra z każdym dniem wygląda lepiej, a świeżość i brak nadmiernego świecenia to najbardziej widoczne po kilku dniach efekty.
Comments are closed.