O retinoidach powstają kolejne książki, e-booki, masa wpisów i artykułów (sama popełniłam ich kilkanaście), a sam retinol jest gwiazdą licznych preparatów aptecznych i kosmetyków. Nic dziwnego. To składnik o wielokierunkowym działaniu. Swoisty game changer pielęgnacji.
Co warto wiedzieć o retinolu?
Retinol, czyli witamina A to składnik znany z dermatologii, który jest podstawą peelingów i kuracji odmładzających, ujędrniających, przeciwzmarszczkowych, antytrądzikowych, wreszcie rozjaśniających plamy i wyrównujących pigmentację. Retinoidy stanowią dużą rodzinę, w której oprócz czołowego składnika – retinolu (czytej witaminy A), jest także retinaldehyd (zwany retinalem), estry: octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu czy kwas retinowy (powstaje po przekształceniu się retinolu w skórze).
Retinol to składnik o działaniu złuszczającym, stymulującym skórę i pobudzającym ją do produkcji kolagenu i elastyny. Może mieć działanie drażniące, dlatego każdy „romans” z retinoidami, wymaga wcześniejszego przyzwyczajenia cery. Czyli na początku – przez pierwsze 2 tygodnie – warto aplikować niższe stężenia tego składnika, co 2-3 dni. Powód? Retinoidy wywołują złuszczanie naskórka i mogą doprowadzić do podrażnień, zaczerwienienia lub pieczenia skóry. Dlatego w czasie kuracji należy po pierwsze: odbudowywać naskórek ceramidami i lipidami, a także zabezpieczać skórę przed działaniem promieniowania UV filtrami z SPF (co najmniej o wartości 30). Retinol powinno się nakładać na noc – ze względu na działanie słońca, które z jednej strony może wywołać przebarwienia, a z drugiej – jego promieniowanie dezaktywuje ten składnik. Osoby nadwrażliwe na retinol, mogą wybrać kosmetyki z bakuchiolem, o którym często się mówi, że jest roślinnym odpowiednikiem witaminy A, ale bez drażniącego działania. A to 6 różnych „retinoli”, które mnie ostatnio zachwyciły i krótki opis dlaczego warto je stosować. Moja skóra retinoidy kocha, więc nie namawiam do złego – obiecuję!
Retinol w kremie
Invitive Przeciwzmarszczkowy Krem Odbudowujący Na Noc Dr Irena Eris wygładza nierówności i ujednolica strukturę skóry. Zawiera retinol w stężeniu 0,1% , który działa regenerująco i stymulująco na odnowę skóry. Zwiększa jej elastyczność i sprężystość. Spłyca zmarszczki. To kosmetyk bogaty w peptydy kolagenowe i ceramidy. Dzięki ich obecności, kosmetyk pomimo zawartości witaminy A, nie działa na skórę przesuszająco. Przeciwnie – regeneruje i zwiększa poziom nawilżenia. Skóra przy jego regularnym stosowaniu tego kremu (dostępna jest dzienno-nocna pielęgnacja Invitive, w skład której wchodzi także krem pod oczy, serum oraz krem na dzień), nabiera miękkości i gładkości – formuła kremu zapobiega nadmiernemu rogowaceniu komórek naskórka. Dzięki zawartości azeloglicyny dodatkowo reguluje poziom sebum i ujednolica koloryt skóry. Po nocy z tym kremem wygląda na bardziej wypoczętą i gładką.
Emulsyjne serum
BasicLab w portfolio ma kilka pozycji z retinoidami (retinolem i retinaldehydem). Do moich ulubieńców należy Emulsyjne Serum BasicLab z 0,5% czystego retinolu, 4% witaminy C, CBD i koenzymem Q10. Jest więc kosmetykiem globalnie zapobiegającym starzeniu się skóry, chroniącym przed działaniem stresu oksydacyjnego i wolnych rodników. Pomimo, że w emulsji, serum warto aplikować co 2-3 dni, wyłącznie na noc, a w ciągu dnia zabezpieczać skórę przed działaniem promieniowania, aplikując filtry SPF. Zawarte w serum antyoksydanty stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dlatego to preparat działający nie tylko powierzchniowo, ale także na głębszych poziomach skóry. Chroni, stymuluje, neutralizuje działanie szkodliwych czynników. Jest jesienno-zimowym pielęgnacyjnym must have. Natomiast ja stosuję ten produkt na przemian z ceramidami tej samej marki.
Witamina A pod oczy
Dr Ambroziak Under Eye Drops (dostępne w Douglas) to zupełna nowość na rynku z 0,2% zawartością retinolu, który jest kosmetykiem przeznaczonym konkretnie do pielęgnacji skóry wokół oczu. Natomiast zgodnie z zaleceniami producenta, należy bardzo powoli przyzwyczajać tę delikatną skórę do tego składnika. Na początku należy Under Eye Drops nakładać jedynie dwa razy w tygodniu na noc. Dopiero po dwóch tygodniach można je nakładać co drugi dzień. Co zawiera? Czysty retinol, ale także łagodząco-odżywcze składniki takie jak: skwalan roślinny, pantenol, witaminę E, nasiona drzewa Tara, inulinę i olej arganowy. Działa więc przeciwzmarszczkowo, wygładzająco, rozświetlająco i ujędrniająco. Dzięki zawartości składników odżywczo-łagodzących, preparat raczej nie podrażnia, ale ze względu na zawartoć czystego retinolu, warto stosować się do instrukcji i wyrobić najpierw tolerancję, a dopiero po 2 tygodniach stosować kropelki pod oczy częściej.
Ampułka z witaminą A
Jako wielka fanka marki SVR, przyznaję, że uwielbiam ampułki tej marki. To erum z pipetą, które zawierają po 2-3 składniki aktywne, dedykowane do konkretnych problemów skórnych. Ampułka Lift A SVR zawiera 0,3% czystego retinolu. I ma konsystencję lekkiej emulsji. Genialnie rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry. Wygładza powierzchnię twarzy, szyi i dekoltu i niweluje niedoskonałości. Bo retinol wykazuje nie tylko działanie odmładzające, ale także przeciwtrądzikowe. Podobnie jak wszystkie inne serum z retinolem, należy po tę ampułkę sięgać 2-3 razy w tygodniu. Skóra musi mieć kilka dni w tygodniu na regenerację.
Ultra-lekkie serum z mocą
Multi-Action Super-C Retinol Strivectin to absolutny hit w korygowaniu szarego, nierównomiernego kolorytu cery. Powód? Rozjaśnia nie tylko dzięki zawartości retinolu. Mocy w działaniu dodają mu dwie formy stabilizowanej witaminy C i wyciąg z aceroli. Serum ma postać lekkiego żelu, który w kontakcie ze skórą niemal wyparowuje jak kamfora. Wchłania się niezwykle szybko, nie pozostawiając na powierzchni twarzy żadnej odczuwalnej warstwy. Spośród wszystkich opisywanych przeze mnie tutaj kosmetyków z retinolem, ten najszybciej wywołuje – przynajmniej na mojej skórze – delikatną macerację naskórka. Natomiast po nocy z tym serum mam świetlistą cerę, jak po wizycie w gabinecie.
Krem do twarzy i ciała z retinalem
Face & Body Retinall Ph.Doctor by Inti Skin zawiera retinaldehyd, nazywany w skrócie retinalem. Zawiera stabilną formę retinalu 0,05%, 5% kompleks 15 aminokwasów, azjatykozyd, kwas azjatykowy, kwas madekasowy, ekstrakt z bulwy krokusa. Można go nakładać zarówno na twarz jak i ciało. Polecany jet zarówno w leczeniu zmian trądzikowych, przeciwdziałaniu procesom starzenia, jak i w terapii wygładzającej i zmniejszającej rozstępy. Retinal potrzebuje jednej przemiany w skórze do kwasu retinowego, a jego działanie jest genialne. Formuła tego produktu nie wysusza skóry, ale jak w przypadku wszystkich preparatów z retinoidami, krem może wywołać mikrozłuszczanie, więc w przypadku suchych i wrażliwych skór, warto się wspomagać kosmetykiem z peptydami, lipidami lub ceramidami. Zgodnie z zaleceniami twórczyń kremu dopiero 30 minut od aplikacji retinalu.
Comments are closed.