Higiena kontra wirus jest ostatnio najczęściej poruszanym tematem. Częste mycie rąk, stosowanie środków do dezynfekcji dłoni i powierzchni też bywa kwestionowane jako nieudolny gest przed wszędobylskimi cząsteczkami koronawirusa. Które sposoby higieny i ochrony działają, a które wręcz przeciwnie – opowiada dr Andrzej Ignaciuk.
Higiena to podstawa?
Częste mycie rąk, odkażanie klamek, telefonów, kluczy, weszło już wszystkim w nawyk. Skutek uboczny – przesuszona skóra dłoni i paranoja. Pojawia się też wiele krytycznych opinii, według których bakteriobójcze środki w żaden sposób nie zwalczają cząsteczek wirusa. Jak jest naprawdę? Opowiada ekspert dr Andrzej Ignaciuk – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Światowego Towarzystwa Medycyny Estetycznej (www.drignaciuk.pl).
– Wirus, to nie organizm żywy, ale cząsteczka proteinowa pokryta warstwą ochronną lipidów, która „wchłonięta” przez komórki śluzówki oka, nosa, jamy ustnej, zmienia ich kod genetyczny (mutacja) i przekształca je w komórki multiplikujące się i agresywne. Wirus nie zostaje więc zabity, ale ulega samoistnemu rozpadowi. Czas dezintegracji zależy od temperatury wilgotności i od rodzaju materiału, w którym się znajduje – mówi dr Andrzej Ignaciuk.
Dlatego odkażanie powierzchni, częstsze mycie blatów, podłóg, wnętrz mieszkań lub biur (nie każdy ma tak komfortową sytuację, w której ma możliwość home office) ma sens. Jak mówił w rozmowie ze mną dla Vogue.pl dr n. med. Paweł Grzesiowski, specjalista immunolog, zakażalność koronawirusem poprzez dłonie jest znacznie niższa (dłońmi dotyka się ust, nosa i oczu, przyp. red.) niż np. przez dotknięcie chusteczki z wydzielinami osoby z tym wirusem.
Na materiałach koronawirus może przetrwać kilkadziesiąt minut. Na blacie drewnianym czy laminowanym ok. 3-5 dni. Wirus na powierzchni porowatej jest obojętny i ulega dezintegracji w ciągu 3 godzin na materiale, 4 godzin na miedzi (ponieważ jest to naturalny antyseptyk) oraz drewnie, 24 godzin na papierze i kartonie, 42 godzin na metalu i 72 godzin na plastiku.
2 komentarze
Pingback: Skóra sucha, reaktywna, podrażniona. Jak o nią dbać? - No Stress Beauty
Pingback: Wiosenna odnowa dłoni i paznokci - No Stress Beauty